Jinekomasti (Erkek Meme Estetiği)

Jinekomasti (Erkek Meme Estetiği)
 
Her 5 erkekten birinde görülen Jinekomasti, erkelerde meme büyümesi anlamına gelmektedir. Birçok faktöre bağlı olan meme büyümesi erkeklerde psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde yaşanan bu sorun travmalara neden olabilmektedir. Ama yapılan erkek meme estetiği ile bu sorun ortadan kalkmaktadır.
 
Hormonal bozukluklar, kullanılan ilaçlar, obezite ve genetik faktörler erkeklerde meme büyümesine neden olabilir. Ergenlik döneminde görülen bu meme büyümelerinin kimisi zaman içerisinde geçer. Bazı meme büyümeleri ise zaman içerisinde geçmediği için kişide psikolojik sorunlara yol açar ve karşı cins ile ilişki kurmakta zorlanılabilir. 
 
Jinekomasti üç farklı şekilde oluşur. Memenin büyümesi, meme içerisine yağ birikmesi veya memenin büyümesi ile birlikte meme içerisinde yağında birikmesidir. Meme küçültme operasyonuda bu çeşitlere göre yapılmaktadır. Operasyon öncesinde kişinin meme ultrasonu çekilir. Bu ultrasona bakılarak memenin büyüme nedeninin kendiliğinden mi olduğu yoksa yağ birikmesi nedeniyle mi olduğu belirlenir. Buna göre de yapılacak operasyon şekli belirlenir Sadece yağ birikmesi varsa o zaman liposuction yapılır. Memede büyüme var ise meme küçültme ve liposuction yapılır. Yağ ile memede büyüme var ise işte o zaman da liposuction ve küçülte işlemi yapılır. Bazı durumlarda meme üzerinde bulunan deri sarkmalara neden olduğu için bu fazlalıklarında alınması gerekebilir. 
 
Erkek Meme Estetiği Öncesi ve Sonrası
 
Erkek meme estetiği ameliyatı öncesi yapılan tetkiklerde erişkin erkeklerde meme kanseri durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun dışında hepatit, siroz, kanser, troid, testis hastalıkları ve uyuşturucu kullanımının da meme büyümesine yol açabileceği için bu durumlarında göz önünde bulundurulması gerekir.
 
Meme küçülteme ameliyatı 20 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Bu süreç içerisinde fazla doku alınır ve yağ alma işlemi yapılacaksa bu işlem gerçekleştirilir. Ameliyat sonrasında ağrı, şişlik ve göğüs ucunda uyuşukluk olabilir. Ama bir süre sonra bunlar geçecektir. Kişi birkaç gün içerisinde günlük yaşamına geri dönerek, işlerini yapmaya devam edebilir. Birkaç hafta kişinin korse kullanarak memenin alt dokuya yapışması sağlanır.
 
Erkek meme estetiği ameliyatında enfeksiyon ve doku kaybı riski olmasa da iki meme arasında asimetrik bozukluklar, deri altında kan veya sıvı birikimi, meme başında çürüme, enfeksiyon oluşma ihtimalleri olabilir. Bu gibi durumlar hastaya anlatılmalı ve ameliyat sonrasında antibiyotik kullanımına dikkat edilmelidir. 
 
malatya temizlik kpss kitapları
kral midas