Karın Germe

Karın Germe (Abdomioplasti)
 
Karın bölgesinde aşırı kilo kaybı, hamilelik veya yaşın etkisi ile oluşan sarkmalar karın germe ameliyatı ile ortadan kaldırılmaktadır. Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı, karın bölgesinde oluşan sarkmaların ortadan kaldırılması için bu bölgede bulunan yağın ve fazla derinin alınması ile birlikte buradaki gevşek dokuların sıkılaştırılması için yapılan bir operasyondur. Karın germe ameliyatının diğer adı ise Abdominoplasti ameliyatıdır.
 
Karın bölgesinde ortaya çıkan sarkmalar zaman içerisinde kötü bir görüntü oluştururken bayanlar bu durumdan rahatsız olmaktadır. Bazı kadınlarda genetik durumlardan dolayı veya daha önce yaşanmış olan operasyonlar nedeniyle ve çoğul gebeliklerin yaşanması gibi durumlar nedeniyle de sarkmalar meydana gelebilir. Bu sarkmaların ortadan kaldırılması için iyi bir estetik cerrahına başvurulması gerekir.
 
Karın germe ameliyatı öncesinde karın bölgesindeki fazlalıklar, yağ dokusu ve sarkan derinin durumu belirlenir. Kişinin daha önce kullandığı ilaçlar, geçirdiği hastalıklar ve alkol, sigara kullanım durumu değerlendirilir. Abdominoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. 
 
Karın Germe Ameliyatı Öncesinde
 
Karın germe ameliyatı öncesinde hastanın genel durumuna göre yapılacak operasyon şekli belirlenir. Karın içerisinde bulunan fazla yağ dokusu ve fazla deri alındıktan sonra burada bulunan zayıf kaslar gerginleştirilir. Karın germe ameliyatı sonrasında iz kalma ihtimali oldukça yüksektir bu nedenle genellikle dikiş yeri çamaşırın iç kısmına gelecek şekilde seçilir.
 
Karın germe ameliyatı 1,5 saat ile 4 saat arasında sürmektedir. Birkaç hafta içerisinde dikişler alınır ve kişi günlük yaşamına rahatça devam eder. Ameliyat sonrasında en az iki ay boyunca korse kullanılması gerekir. İlk başlarda karın bölgesinde pembe mor renkte izler olabilir. Ama bu izler zaman içerisinde geçer ve yaklaşık 9 ay sonrasında renk değişimleri ortadan kalkarken sadece çamaşır altında gizlenebilecek olan bir dikiş izi kalır.
 
Karın germe ameliyatı fazla kilolardan kurtulup zayıflamak için yapılan bir ameliyat değildir. Kilolu olan kişilerin bu ameliyat öncesinde bir diyet programı ve egzersiz uygulayarak fazla kilolarından kurtulması gerekir.
 
malatya temizlik kpss kitapları
kral midas